Rozbíjanie močových kameňov rázovými vlnami, to je princíp zákroku známeho pod skratkou ESWL. Niekedy sa môžete stretnúť aj s pomenovaním LERV. V tomto článku si povieme, pre koho je zákrok vhodný aj čo vás počas pobytu v nemocnici čaká. Ale hlavne – budeme sa rozprávať o tom, aká je pri ESWL dôležitá spolupráca pacienta!
Ako funguje ESWL a indikácie zákroku
Pracoviská na Slovensku majú niekoľko typov ESWL prístrojov, preto sa niektoré postupy mierne líšia. Princíp metódy je však rovnaký. Kameň v tomto prípade nerozbíja ultrazvuk ani laser. Malá elektróda ponorená do tekutiny mimo tela pacienta smeruje energiu rázových vĺn do prostredia obličky – ideálne priamo na močový kameň. Z toho vyplývajú výhody aj nevýhody zákroku. Výhoda je jasná – pacient nevyžaduje anestéziu – uspatie. Preto ESWL spôsobilo v minulom storočí obrovský prevrat v urologickej liečbe. Znie to predsa ako sci-fi, môcť rozbiť kameň vnútri ľudského tela bez toho, aby sa vás operatér čo len dotkol! Žiadne rezanie, nič.
Tak ESWL naozaj funguje (dotýka sa vás len zariadenie s elektródou). Lenže práve tu vznikajú aj limity tejto liečby. Akonáhle je kameň tvrdší, rozbiť ho v hĺbke tela je náročné. A keďže sa venujem aj vedeckému výskumu kvality života pacientov, ďalšiu nevýhodu ESWL na našom pracovisku analyzujeme aj psychometrickým testovaním. Ukazuje sa, že niektorým pacientom vadí práve to, že pri zákroku sú pri vedomí. Inými slovami – pamätajú si ho. Lenže z nášho – lekárskeho pohľadu – neprítomnosť celkovej anestézie znamená oveľa menšiu záťaž pre telo pacienta!
Podrobne sme o výbere pacientov na ESWL písali v tomto článku. Keď si to celé zhrnieme, ESWL je dobrá metóda pre pacientov, ktorí zdravotne nie sú vhodní na celkovú anestéziu, prípadne ju nechcú. A ich obličkové kamene sú menšie, nemajú ich moc veľa a ani nie sú priveľmi tvrdé. Teraz to znie ako veľký rébus. Práve preto výber operácie patrí vždy do rúk skúseného operatéra. Ten ale nikdy nesmie zabúdať na individuálne požiadavky pacienta!
Čo vás čaká pred a počas výkonu?
Pri ESWL nie je hospitalizácia vždy nutná. Ako som už písal, postupy sa medzi pracoviskami na Slovensku mierne líšia. Najzávažnejšou komplikáciou ESWL je krvácanie z obličky a okolia. Rázové vlny nezasiahnu vždy len kameň. Pokiaľ je ESWL správne indikované, riziko závažných komplikácii je našťastie malé. I tak mnohé pracoviská uprednostňujú zákrok počas klasickej hospitalizácie. Pre vašu bezpečnosť.
Pred samotným zákrokom pacient nepodstupuje zložitú prípravu. Väčšinou sa vyžaduje výsledok kultivácie moču. ESWL sa pri aktívnom bakteriálnom zápale močových ciest nerobí. Ošetrujúci lekár vám naordinuje lieky od bolesti a ide sa na to!
Úspešný výsledok ESWL do veľkej miery závisí práve od vás – spolupracujúcich pacientov. Operatér má pre vás počas ESWL nachystaných hneď niekoľko úloh. Jednak vás bude navigovať, ako sa správne umiestniť na lôžku. Jednak musíte vydržať aspoň hodinu bez väčšieho hýbania. Sú to logické požiadavky – keď zameriame rázové vlny do oblasti výskytu kameňa, väčší pohyb znamená „výstrely vedľa“.
Jedno sedenie ESWL trvá zhruba hodinu. Ak je kameň väčší a tvrdší, vyžaduje si niekoľko rozbíjaní s časovým odstupom. To je v podstate ďalšia nevýhoda zákroku – treba sa obrniť trpezlivosťou. Čo sa týka bolesti – niekoho ESWL bolí viac, iného vôbec.
Kameň je rozbitý, čo teraz?
Po úspešnom rozbíjaní sa kameň nevyparí. Práve naopak, spolupráca pacienta pokračuje. Vašou úlohou je piť dostatok tekutín, aby z tela odišla kamenná drvina, úlomky kameňa. Kamenné úlomky môžu odchádzať aj dlhšiu dobu. V medicíne, žiaľ, nič nie je stopercentné. Preto aj rozbitý kameň môže vyžadovať následné zavedenie stentu do močovodu. To v prípade, ak je úlomkov priveľa, sú moc veľké a začínajú sa prejavovať kolikovými bolesťami. Ak ale všetko prebehlo v poriadku, ste svedkami malého zázraku vedy a techniky. Váš kameň bol odstránený bez rezu, bez cievkovania, bez uspávania. Urologická kontrola a kontrolné vyšetrenie moču je samozrejme na mieste. Ak sa vám kamene tvoria častejšie, bude nasledovať ďalšie vyšetrovanie, diétne a režimové opatrenia.
Autor: Ján Švihra, ml.
Hľadáte urologické oddelenie vo svojom okolí?
Na Slovensku máme veľmi kvalitné urologické oddelenia a kliniky, ktoré vedia vykonávať celú škálu urolitiatických operácií. Nezabúdajte však na prevenciu vrátane prevenívnych prehliadok.
Vybrať oddelenie
Monika napísal:
Dobry den, zaujimam sa o litotripsiu, teda rozbitie zlcnikovych kamenov, ale neviem sa dopatrat kontaktu, kde by mohlo byt taketo daco vykonane. Dakujem za odpoved.
Martin Juráš napísal:
Dobrý deň,
Momentálne sa v Bratislave takýto – funkčný prístroj nenacháza. Na viacerých oddeleniach v BA sa robia kroky na jeho získanie. Pekný deň.
Mgr. Helena Klimová napísal:
Dobrý deň, zaujímalo by ma, kde v Bratiskave sa tento prístroj nachádza. Ďakujem za odpoveď