Flexibilná ureteroskopia – video

Dnešný článok sa ani článkom nedá nazvať. Môžeme ho nazvať praktickou ukážkou. O kameňoch v obličkách sme na tomto webe popísali pomerne dosť (aj keď nie ešte všetko). Na videu ktoré prikladám, na vlastné oči uvidíte ako vyzerá nález a eliminácia obličkového konkrementu (kameňa) takmer naživo.

O tom, že na elimináciu takéhoto konkrementu nestačia len vedomosti a zručnosti lekára vás presvedčí nasledujúce video. Uvidíte nahrávku nefrolitiázy pomocou kamery jednorázového flexibilného ureteroskopu od amerického výrobcu, ďalej laserové vlákno ktoré prenáša energiu z laserového generátora na operačnej sále a v neposlednom rade extračný košík pomocou ktorého sú časti konkrementov vytiahnuté von z močového systému alebo presunuté na miesto, kde je rozbitie pomocou lasera bezpečnejšie. Celý proces ovláda lekár cez pracovný kanál ktorý má šírku cca 1 mm a rozhoduje na základe obrazu ktorý mu je „priemietaný“ na monitor v pracovnej veži. Pripomína vám to Sci Fi? Nie ste ďaleko od pravdy.

Pozývam vás do útrob dutého systému obličky a verím, že si to užijete ako my na operačnej sále v Trnave. Ak nám pod videom zanecháte like nebudem sa hnevať. 🙂

Autor: Mudr. Dávid Anovčin

Hľadáte urologické oddelenie vo svojom okolí?

Na Slovensku máme veľmi kvalitné urologické oddelenia a kliniky, ktoré vedia vykonávať celú škálu urolitiatických operácií. Nezabúdajte však na prevenciu vrátane prevenívnych prehliadok.

Vybrať oddelenie