Obličková kolika

Pre pochopenie problematiky obličkovej koliky  je nutné poznamenať, že obličková kolika je bolesť, ktorá je spôsobená upchatím odvodných močových ciest. V väčšine prípadov toto upchatie spôsobujú močové kamene, ktoré sa vytvoria v obličke, vyplávajú do močovodu, kde sa v jeho priebehu zaseknú a nepostupujú ďalej. Dôležité je podotknúť, že samotný vyplavený kamienok nespôsobuje priamo žiadnu bolesť. Bolesť je spôsobená upchatím močovodu kamienkom, ktorý vytvára “zátku“.

Moč sa v obličke tvorí, ale nemôže prejsť cez upchatú časť močovodu, tým pádom sa moč hromadí v zbernom odvodnom systéme obličky, ten sa rozširuje, zvyšuje sa tlak na dutú časť obličky a dráždi tak nervové zakončenia, čo vytvára typickú bolesť – obličkovú koliku. Bolesť je dvojakého charakteru – trvalá bolesť je spôsobená upchatím a hromadením moču, pričom striedavé záchvaty koliky sú spôsobené nadmerným pohybovaním sa močovodu.

Výskyt obličkovej koliky

Obličková kolika sa v drvivej väčšine prípadov vyskytuje len na jednej strane – pravdepodobnosť vyplavenia kamienkov z oboch obličiek v rovnakom čase a vytvorenie obojstrannej obličkovej koliky je relatívne nízka. Bolesť pri obličkovej kolike vzniká náhle a z plného zdravia. Veľmi často sa bolesť propaguje do podbruška rovnakej strany či do oblasti genitálu. Pacienti nám pri vyšetrení nezriedka popisujú aj ďalšie sprievodné znaky ako je napríklad nevoľnosť, nutkania na zvracanie, či aj samotné zvracanie. Typický príznak obličkovej koliky je aj nutkanie na močenie, ktoré vzniká zaseknutím kamienka v dolných partiách močovodov. Tu píšeme i niektorých mýtoch ktoré sú v tejto súvislosti v „obehu“ medzi verejnosťou.

Čo sa týka samotnej diagnostiky, jedným zo sérií vyšetrení je vyšetrenie moču, ktoré sa realizuje ako prvé (u žien je považované za objektívne vyšetrenie iba vyšetrenie cievkovaného moču). Pri rozbore moču sledujeme viacero faktorov. Prítomnosť červených krviniek, môže svedčať o prítomnosti kameňa v močových cestách, nie je však úplne špecifická. V niektorých prípadoch totižto nemusia byť červené krvinky prítomné ani pri obličkovej kolike.

Ich prítomnosť ale môže signalizovať aj iné ochorenia v močových cestách. Ak v sú v moči prítomné aj biele krvinky je vysoko pravdepodobný aj nastupujúci, už prítomný zápal v močových cestách. Rovnako tak sa sleduje aj kvantitatívna prítomnosť baktérií v moči. U pacientov s podozrením na prítomnosť zápalu v močovom trakte realizujeme krvné odbery pre posúdenie zvýšenia zápalových parametrov.

O postupe vyšetrenia pri obličkovej kolike píšem viac tu.

Autor: MUDr. Milan Chalachan

Hľadáte urologické oddelenie vo svojom okolí?

Na Slovensku máme veľmi kvalitné urologické oddelenia a kliniky, ktoré vedia vykonávať celú škálu urolitiatických operácií. Nezabúdajte však na prevenciu vrátane prevenívnych prehliadok.

Vybrať oddelenie