Svetložltý moč je dobrý moč!

Pri snahe zbaviť sa močových kameňov je dôležité uvedomiť si zloženie nášho vlastného moču.

Moč, ako je všeobecne známe, nie je len žltkavá voda. Je to zmes vody a odpadov, ktoré z krvi odfiltrovali obličky. Naše telo sa snaží medzi vodnou a odpadovou zložkou udržať rovnováhu. Zlým pitným režimom mu prácu vôbec neuľahčujeme, práve naopak.

Zahustený moč, keď telo neprijalo dostatok tekutín, obsahuje doslova až mikrozrnká odpadových látok. Potom je len otázka času, kedy sa začnú na seba nabaľovať. Výsledkom je malý kamienok, ktorý dokáže narobiť veľké problémy.

Zistiť, že v moči je priveľa odpadov, a teda je príliš koncentrovaný, je jednoduché. Napovie nám to tmavožltá farba a intenzívnejší zápach. Ráno po prebudení je takýto stav normálny – v noci sa náš organizmus dehydruje. Cez deň ale ide už o inú pesničku – my sami sa musíme starať o zdravie svojich obličiek a kvalitu svojho moču.

Inými slovami, musíme si strážiť toľko omieľaný pitný režim. Ako pri mnohých iných situáciách, aj tu platí pravidlo zlatej strednej cesty. Obličkám uškodíte, keď budete piť vody málo, ale aj priveľa. A čo je normálne množstvo? To záleží od mnohých faktorov – pri športe alebo počas horúceho letného dňa určite spotrebujete viac vody než počas lenivej nedele pred televízorom. Opäť nám napovie farba nášho moču. Kľúčové je udržať ho ani nie tmavý, ani nie číry.

Autor: MUDr. Ján Švihra ml.

Hľadáte urologické oddelenie vo svojom okolí?

Na Slovensku máme veľmi kvalitné urologické oddelenia a kliniky, ktoré vedia vykonávať celú škálu urolitiatických operácií. Nezabúdajte však na prevenciu vrátane prevenívnych prehliadok.

Vybrať oddelenie