Pivo ako liek na močové kamene. Fakt alebo mýtus?

Dlhé roky sa traduje, že pitie piva nás zbaví močových kameňov. Je to skutočne pravda?

V prvom rade si musíme uvedomiť, že drobné močové kamienky je človek schopný vymočiť. Niekto vymočí aj centimeter veľký kameň, pravdepodobnosť ale rapídne klesá od veľkosti kameňa nad 5 milimetrov. Vymočeniu výrazne napomáha nálož tekutín. Je to jednoduché – väčší objem moču oveľa ľahšie pretlačí kameň von z tela. Tu asi vznikla aj rada o pití piva. Človek väčšinou neskončí pri jednom pohári, však?

To je ale tak všetko, s čím nám pivo pri kameňoch pomôže. Obľúbené tvrdenie, že pivo je zásadité, a teda zmierni kyslosť moču, je len mýtus. Technicky je možné vyrobiť len kyslé pivo. Pozor, nebavíme sa o chuti, ale o pH! Vybrané druhy piva môžu chutiť zásadito, ale vo výsledku ide len o nižší či vyšší stupeň kyslosti. K nejakému rozpúšťaniu močových kameňov alkalizáciou moču pivo rozhodne neprispeje. Žiaľ.

Čo je ešte zaujímavejšie, nadmerné pitie piva dokonca tvorbu močových kameňov podporuje! Pivo zvyšuje podiel kyseliny močovej v moči. To vedie k tvorbe takzvaných urátových urolitov. Jedná sa o druh kameňov, ktorý je častejšie prítomný u pacientov s nadváhou. Nadmerný príjem živín dokázateľne prispieva k ich tvorbe. Opäť platí – všetko, čo zjeme a vypijeme, putuje po natrávení v čreve do krvi. A tú filtrujú obličky do moču.

Záver je zrejmý. Pivo nám skutočne môže pomôcť vymočiť močové kamene. Rozhodne ich ale nerozpustí. Naopak, pri nadmernom pití vznik kameňov pivo podporuje.

Autor: MUDr. Ján Švihra ml

Hľadáte urologické oddelenie vo svojom okolí?

Na Slovensku máme veľmi kvalitné urologické oddelenia a kliniky, ktoré vedia vykonávať celú škálu urolitiatických operácií. Nezabúdajte však na prevenciu vrátane prevenívnych prehliadok.

Vybrať oddelenie