Mám stent. Čo teraz?

predošlom článku sme si povedali, čo je to stent, prečo sa zavádza, prečo odstraňuje a iné. Mnoho pacientov sa pýta – čo robiť, čomu sa vyvarovať, keď mám stent? Priblížime vám pár rád, odporúčaní.

Po chirurgickom zákroku – zavedení stentu – je dôležité uvedomiť si aj takzvané prejavy prítomnosti stentu. Inými slovami, všetko má svoje vedľajšie účinky. Stenty sú navrhnuté tak, aby vám umožnili žiť relatívne normálne. Stent v močových cestách je ale stále pre telo cudzím materiálom. Preto je bežné cítiť ho napríklad pri pohybe. Môžete cítiť isté nepohodlie, bolesť v boku či v podbrušku, častejšie nutkanie na močenie, pálenie pri močení, môže vám unikať moč. Typické sú pocity, že váš močový mechúr nie je úplne vyprázdnený. V moči môže byť prítomná krv, stent niekedy dráždi sliznice. Tieto vedľajšie účinky stentu môžu narušiť vaše normálne aktivity na niekoľko dní.

Keď máte stent, veľmi dôležité je prijímať dostatok tekutín počas dňa, podľa fyzickej aktivity a pridružených ochorení. Pri zavedenom stente ešte viac platí tvrdenie – svetložltý moč je dobrý moč!

Fyzická aktivita a šport

Cvičenie so stentom v obličke môže spôsobiť určité nepríjemné pocity v žalúdku a bedrách, ako aj viac krvi v moči. Radšej sa vyhnite silnej aktivite, ak je Váš moč príliš krvavý, alebo pociťujete silné bolesti.  Skúste si nájsť či zmeniť pohybovú aktivitu za takú, ktorá nie je príliš náročná, eventuálne znížiť intenzitu cvičenia.

Práca

Ak je Vaša práca vyslovene fyzická, môžete pociťovať skorší nástup únavy. Taktiež pociťovať dyskomfort a spomínané vedľajšie účinky stentu v intenzívnejšej podobe.

Sociálny život

Ak sa u Vás vyskytnú príznaky dolných ciest močových, ako sú pocity neúplného vyprázdnenia po močení či skoré nutkanie na močenie, možno budete musieť používať toaletu častejšie. Pri stretnutí s príbuznými, priateľmi a iných podobných činnostiach sa snažte vyhľadávať miesta, kde je dobrá dostupnosť toalety.

Pohlavný život

Treba spomenúť, že existujú stenty, ktoré sú ponechané na tzv. šnúrke, ktorá slúži na extrakciu. V tom prípade sa sexuálna aktivita neodporúča, existuje možnosť uvoľnenia stentu. Inak neexistujú žiadne obmedzenia. Aj keď, opäť sa môže vyskytnúť zvýšenie nepohodlia a ďalšie prejavy stentu.

Cestovanie

So stentom ako takým môžete cestovať, ale poraďte sa so svojím urológom. Uistite sa, že základný stav obličiek a váš celkový zdravotný stav umožňujú bezpečné cestovanie.

Dúfame, že vám naše rady pomôžu! Nabudúce si povieme, aké zdravotné problémy môžu nastať pri zavedenom stente.

Autor: MUDr. Ondrej Kriško

Hľadáte urologické oddelenie vo svojom okolí?

Na Slovensku máme veľmi kvalitné urologické oddelenia a kliniky, ktoré vedia vykonávať celú škálu urolitiatických operácií. Nezabúdajte však na prevenciu vrátane prevenívnych prehliadok.

Vybrať oddelenie