Prevencia vzniku močových kameňov

V nadväznosti na článok „Svetložltý moč je dobrý moč!“ , bol spomínaný najdôležitejší faktor, ktorý hrá úlohu vo formovaní konkrementov. Čo môže pacient urobiť preto, aby sa kamene netvorili resp. nerástli a eventuálne sa tak vyhol operačnému výkonu?

Dodržiavať všeobecné režimové opatrenia. Konkrétne ide o dostatočnú hydratáciu, vyváženú stravu a primeranú fyzickú aktivitu.

Najdôležitejší z všeobecných režimových opatrení je pitný režim. Odporúčame pacientom sledovať farbu moču. Farba sa mení v závislosti hydratácie organizmu. Ráno je prirodzene moč tmavší. Je to dôsledkom toho, že v noci spíme a neprijímame tekutiny. Úlohou zostáva doplniť tekutiny ráno a počas dňa tak, aby mal moč bledo žltú farbu. Ak vám niekto povie vypite 2 až 2,5 litra tekutín má pravdu ale zároveň sa môže mýliť. Normatívne určenie tekutín na deň je orientačné. Iné množstvo tekutín treba vypiť počas letných dní, či po fyzickej aktivite. Preto vnímame sledovanie sfarbenia moču za najvhodnejší ukazovateľ pre pacienta, ktorým si sám koriguje hydratáciu. Čistá voda, minerálne vody s nižším obsahom sodíka(Na+) a vysokým obsahom (HCO3-) sú považované za ideálne tekutiny.

Vyváženou stravou rozumieme znížiť príjem solí do 3-5 g na deň. Inak povedané, ak zvyknete soliť stravu, skúste to obmedziť. Zníženie príjmu živočíšných bielkovín. 1 gram bielkovín na 1 kg vašej váhy. Ak máte 80 kg, nepresahujte v stravovaní 80g bielkovín na deň. Dostatočný prísun vápnika, vlákniny, zeleniny a ovocia formou vyváženej stravy.  Vyhnúť sa môžete grepfruitom a jablkám výrazne zvyšujú riziko močových kameňov, rovnako ako špenát, cvikla, či rebarbora. Dôležitá je aj primeraná fyzická aktivita.

 

Pri dodržiavaní spomínaných režimových opatrení výrazne znižujete riziko recidívy a nutnosti operačných výkonov. Všeobecné režimové opatrenia sú určené pre všetkých pacientov s kameňmi. Takže nazdravie! 

Autor: MUDr. Dávid Anovčin

Zdroje:

https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2015/03/07.pdf

https://www.researchgate.net/publication/264435715_Urolitiaza_v_ambulantnej_a_klinickej_praxi

Hľadáte urologické oddelenie vo svojom okolí?

Na Slovensku máme veľmi kvalitné urologické oddelenia a kliniky, ktoré vedia vykonávať celú škálu urolitiatických operácií. Nezabúdajte však na prevenciu vrátane prevenívnych prehliadok.

Vybrať oddelenie