ESWL bolí?

Vráťme sa k môjmu článku o ESWL, čiže extrakorporálnej litrotripsii. Celý článok je tu, len pripomeniem že ide o litotrypsiu (rozbitie močových kameňov) extrakorporálnymi rázovými vlnami.

Prevedenie výkonu realizujeme na operačnej sále. Pred výkonom pacient užije liek na uvoľnenie a utlmenie bolesti. Následne je na operačnej sále uložený na operačný stôl a pre lepšiu vodivosť rázových vĺn je podliaty vodou. Nasleduje zameranie kameňa pod rontgenovou kontrolou a samotné rozbíjanie kameňa. Dĺžka výkonu je približne 60minút. Celý výkon je pacientmi dobre tolerovaný a bezbolestný. Prítomné môže byť mierne pichanie v mieste pôsobenia rázových vĺn.

Vážnejšie komplikácie pri tejto metóde sú zriedkavé. U niektorých pacientov sa môžu objaviť len menej závažné komplikácie v zmysle mierneho krvácania do moču, ktoré pri kľudovom režime s dostatočným príjmom tekutín spontánne ustúpi. Prvú kontrolu po prevedení výkonu realizujeme do štrnástich dní. Pri kontrole je nevyhnutné realizovať kontrolný rontgenový snímok pre určenie efektu výkonu.

Liečbu pokladáme za úspešnú, pokiaľ pacient vymočí kameň vo forme úlomkov či piesku do troch mesiacov od prevedenia ESWL.

Terapiu formou ESWL využívame v každodennej praxi a jej prínos od zavedenia do praxe je výrazný. Je dôležité spomenúť že táto metóda nie je vhodná pre každého pacienta – závisí od viacerých faktorov (umiestnenie, tvrdosť a veľkosť kameňa, iné ochorenia pacienta a pod.) V každom prípade je to metóda ktorá nemôže byť opomenutá.

 

Autor: MUDr. Milan Chalachan

 

Hľadáte urologické oddelenie vo svojom okolí?

Na Slovensku máme veľmi kvalitné urologické oddelenia a kliniky, ktoré vedia vykonávať celú škálu urolitiatických operácií. Nezabúdajte však na prevenciu vrátane prevenívnych prehliadok.

Vybrať oddelenie