Močové kamene podľa lokalizácie

Poznáte ten pocit, keď prídete  k lekárovi.  Po vyšetrení odchádzate so správou, na ktorej sú prítomne rôzne latinské názvy a vy netušíte, čo znamenajú. Dovoľte mi aspoň niektoré z nich objasniť.  Močové konkrementy (kamene) možno deliť z viacerých hľadísk.

V predošlých článkoch sme močové kamene rozdelili podľa chemického zloženia. Ďalej, sme spomínali rontgenovo kontrastné a nekontrastne konkrementy. V tomto článku chcem priblížiť rozdelenie kameňov podľa miesta, kde sa nachádzajú.

Podľa lokalizácie močové konkrementy delíme na nefrolitiázu, ureterolitiázu, cystolitiázu, prostatolitiáza, uretrolitiáza.   Priblížim  vám teraz, ako hovoríme kameňom v rôznych častiach močových ciest. 

Nefrolitáza

Nefrolitiáza je výskyt močového konkrementu v dutom systéme obličky.  Na základe anatomickej skladby obličky možno nefrolitiázu rozdeliť na kalikolitiázu hornú, strednú a dolnú. Kalikolitiáza je výskyt konkrementov v kalichu obličky. Ak sa nachádza kameň v panvičke obličky, hovoríme o pyelolitiáze.

Ureterolitiáza

Ureterolitiáza je výskyt konkrementov v močovode. Močovod je časť močových ciest, ktorá spája obličku s močovým mechúrom.  V klinickej praxi si konkrementy v močovode delíme na 3 časti. Horná tretina močovodu označovaná ako subrenálna zahŕňa konkrementy, ktoré sa nachádzajú od prechodu panvičky a močovodu po priamku spájajúcu horné okraje bedrových kosti  O strednej tretine močovodu, hovoríme vtedy ak litiáza sa nachádza v ohraničení zhora priamkou spájajúcou horné okraje bedrových kostí a dolnú hranicu tvorí priamka prechádzajúca časťami križovej kosti. Dolná tretina močovodu inak označovaná ako juxtavezikálna je ohraničená zhora  dolným okrajom križovej kosti  a zdola spojením močovodu s močovým mechúrom.

Ostatné …ázy

Cystolitiáza je výskyt močového konkrementu v močovom mechúre. Prostatolitiáza je výskyt konkrementov v prostate. Podkladom tvorby prostatolitov je vypadávanie kalciových solí z prostatického sekrétu v corpora amylacea, čo sú malé hyalinové masy neznámeho pôvodu.  Často sú nahodným nálezom pri vyšetrení, dávajú sa do súvislosti s chronickou prostatitídou. Uretrolitiáza je výskyt, uviaznutie  konkrementu v močovej trubici.

Verím, že po prečítaní tohto článku Vám je všetko jasnešie a správu ktorú dostane do ruky si prečítate bez problémov. Ak nie tak sa kedykoľvek vráťte k informáciám na tomto webe.

 

Autor: MUDr. Ondrej Kriško

Hľadáte urologické oddelenie vo svojom okolí?

Na Slovensku máme veľmi kvalitné urologické oddelenia a kliniky, ktoré vedia vykonávať celú škálu urolitiatických operácií. Nezabúdajte však na prevenciu vrátane prevenívnych prehliadok.

Vybrať oddelenie