Dovoľte, by som nadviazal na prvý článok kde sa venujem obličkovej kolike a povenoval sa trochu postupu vyšetrení.
Chcel by som začať tam kde sme skončili – ďaľším diagnostickým krokom je sonografické vyšetrenie, kde nachádzame typický obraz rozdutia odvodných močových ciest, ktoré nám dokáže potvrdiť diagnózu obličkovej koliky. Sonografickým vyšetrením dokážeme orientačne identifikovať aj prítomnosť ďalších močových kameňov, ak sa nejaké ešte nachádzajú v obličke. Vzhľadom na fakt, že sonografickým vyšetrením nedokážeme prehliadnuť celý močovod, nie je väčšinou možná bližšia identifikácia kameňa ako napríklad jeho veľkosť, tvar, uloženie, či hustota. Medzí veľmi dôležité vyšetrenie v procese diagnostiky príčiny vzniku obličkovej koliky považujeme Röntgenový snímok brucha v ľahu.
Mnohé druhy kameňov však nie sú viditeľné pri takomto vyšetrení – tvorí ich približne 40-50 percent. Samotný snímok však nemusí byť úplne priekazný aj kvôli prítomnosti črevnej náplne, ktorá môže prekrývať kamienok, alebo kvôli sumácií kameňa s kosťami. Aj pre tieto dôvody sa CT vyšetrenie považuje za zlatý štandard v samotnom procese diagnostiky močových kameňov. Vyšetrenie sa môže realizovať v natívnom zobrazení – t.j. bez podania kontrastnej látky, alebo s podaním kontrastnej látky. Toto vyšetrenie nám podá dostatočné množstvo informácie o kameni. Sledujeme predovšetkým veľkosť kameňa, jeho lokalizáciu, tvar, či dokonca aj jeho hustotu, ktorá nám môže dopomôcť pre rozhodnutie sa k správnej modalite liečby.
Liečbu obličkovej koliky môžeme rozdeliť do dvoch krokov. Prvým krokom je analgetická liečba symptómov. Následne podľa vyšetrení a bližšej špecifikácie príčiny bolestí dokážeme stanoviť ďalší postup, či už konzervatívny, alebo intervenčný.
Autor: MUDr. Milan Chalachan
Hľadáte urologické oddelenie vo svojom okolí?
Na Slovensku máme veľmi kvalitné urologické oddelenia a kliniky, ktoré vedia vykonávať celú škálu urolitiatických operácií. Nezabúdajte však na prevenciu vrátane prevenívnych prehliadok.
Vybrať oddelenie