Kamene nachádzajúce sa v močovom systéme môžeme rozdeliť z chemického hľadiska na skupiny podľa typu chemickej látky, ktorá v ňom prevláda:
Oxalátové kamene
Tieto konkrementy tvoria z celkového počtu cca 60-70 %, patria sem kalciumoxalát monohydrát, inak nazývaný aj whewellit, kalciumoxalát dihydrát – weddellit, zmes whewellitu a weddellitu a ďalšie zmesi: oxaláty + apatit a oxalát + močová kyselina.
Najviac rozšíreným minerálom v močových cestách je whewellit, vzhľad tohto kryštálu je tabuľkovitý, stlpcovitý, väčšinou je sfarbený do žlta až svetlohnedá. Existuje viacero typov /I-V./
Ďalším zastupcom z tejto skupiny je weddellit, často ma kryštalický povrch bez ohraničeného jadra, vzhľad je bezfarebny,može byť biely,žltý, svetlo hnedý, pri styku s krvou červený až hnedočierný. Niekedy tvorí piesok či drobné kamienky.
Fosfátové kamene
Do tejto skupiny zaraďujeme konkrementy kalciumfosfáty, hydroxylapatit známy pod názvom apatit, β-trikalciumfosfát – whitlockit, monokalciumfosfát-dihydrát – brushit, ďalej zmesi apatitu a brushitu, a iné zmesi, najčastejšie apatit kombinovány s oxálatmi. Čisté apatitové, alebo brushitové kamene sú vzácne. Táto skupina ma veľmi jemnozrnnú vrstevnatú štrukturu a na lome je zakrivená do formy lastury s perleťovým leskom. Apatit je najčastejšie súčasťou prostatických kameňov a kameňov slinnych žliaz.
Urátové kamene
Uráty sú konkrementy z kyseliny močovej. Patria sem: kyselina močová-dihydrát, natrium-monohydrát, ammoniumhydrogénurát, a zmesi. Farba je najčastejšie oranžová, tvar guľovitý s hladkým povrchom bez lesku. Často sa vyskytuje v močovom sedimente a tvorí močový piesok. Iný názov pre kyselinu močovú, mineralogický je, tzv. uricit. Vyskytuje sa asi 5-10 % močových kameňov. Pre výskyt kameňov z kyseliny močovej je príznačná prítomnosť konštantne kyslého pH moču. Pri röntgenovom vyšetrení nie sú kontrastné.
Infekčné kamene
Vyskytujú sa pri ťažkých infekciach močových ciest spôsobených predovšetkým bakteriami štiepiace močovinu, a tým spojené s alkalizácioumoču (pH trvalo > 6,0; u struvitu < 7,1). Medzi zástupcov tejto skupiny patrí predovšetkým struvit , karbonátapatit –dahlit, xanthín .
Struvit tvorí kamienky bielej farby s hladkým povrchom, väčšinou v zmesi s apatitom. Na ich lome býva zrnitej štruktúry bez ohraničeného jadra. Iný názov pre struvit je magnesiumamoniumfosfáthexa – hydrát (tripelfosfát). Kryštály, ktoré tvorí, majú tvar rakvy, sú bezfarebné, svetlo ružové za prítomnosti krvi, a na lome majú sklovitý lesk.
Cystinové kamene
Vyskytujú sa u cystinúrii, patria k vzácnym druhom, sú žlto sfarbené s hladkým povrchom, nemajú ohraničené kryštalizačné jadro. Tvorí iba cca 0,2 % močových kameňov.
Ostatné druhy konkrementov
Do tejto skupiny zaraďujeme zriedkavo sa vyskytujúce konkrementy.Patria medzi ne 2,8 dihydroxyadenínové konkrementy, ktoré sa skladajú z čistého 2,8-dihydroxyadenínu. Niekedy však môže obsahovať aj prímesi kyseliny močovej. Sú sivomodrej farby, na povrchu sú hrboľaté a drobivé. Ďalším typom sú bielkovinové konkrementy močových ciest. Vznikajú v kyslom, neutrálnom a zásaditom moči a sú vždy spojené s infekciou. K vzniku konkrementov môže dochádzať aj pri podávaní liekov, vtedy hovoríme o iatrogennej urolitiaze. Vznikajú dôsledkom kryštalizácie podávaných liekov a ich metabolitov vylučovaných obličkami, alebo ako dôsledok porúch, ktoré sú vyvolané liekmi a sprevádzané supersaturáciou moču kameňotvornými látkami, alebo sa tvoria zmenami intracelulárneho metabolizmu v obličkách
Autor: MUDr. Ondrej Kriško
Zdroj: https://calculi.cz/material.php
https://is.muni.cz/el/1411/podzim2015/BLKB0321p/60479028/Moc_kameny_-_pred.pdf
http://www.newslab.sk/wp-content/uploads/2016/12/Nottn%C3%A1_Uroliti%C3%A1za.pdf
https://is.muni.cz/th/zuzd7/DP.pdf
Hľadáte urologické oddelenie vo svojom okolí?
Na Slovensku máme veľmi kvalitné urologické oddelenia a kliniky, ktoré vedia vykonávať celú škálu urolitiatických operácií. Nezabúdajte však na prevenciu vrátane prevenívnych prehliadok.
Vybrať oddelenie