Bolesť pri močových kameňoch

Renálna kolika sa vyskytne zväčša náhle, z plného zdravia. Prekvapí hlavne pacientov, ktorí ju dosiaľ nezažili. Prichádzajú schvátení, spotení s vegetatívnymi príznakmi ako nevoľnosť až zvracanie, či zástava vetrov a stolice. Môže sa objaviť krv v moči. Kolika patrí medzi najhoršie bolesti, ktoré môže človek mať. Po jej diagnostikovaní je jedným z prvých zásahov práve odstránenie resp. zmiernenie bolestí a sprievodných príznakov.

Väčšina kameňov (konkrementov) do 5-6 mm sa dá spontánne vymočiť v dohľadnej dobe. Nie vždy je nutné kameň odstrániť operačne! Počas tejto doby sa vyskytujú často alebo menej často spomínané príznaky renálnej koliky.

V úvode sú na mieste režimové opatrenia, nasadí sa liečba bolesti a vypudzovacia (expulzívna) terapia. S jej pozitívnym efektom – spontánnym odchodom konkrementu – sa môžete operačnému zákroku vyhnúť.

Čo robiť a ako si pomôcť doma? Ktoré lieky alebo prípravky užiť?

Pokiaľ vám to stav dovoľuje, chôdza či skákanie môžu znížiť bolesti a uľahčiť odchod kameňa

Močenie do nádoby – sledujete, či ste vymočili kameň

Teplé kúpele alebo obklady poskytnú úľavu od bolestí

Tlmenie bolestí liekmi – Algifen kvapky, vo vode rozpustný prášok Flector alebo iné analgetiká

Tamsulozín – niekedy môže pomôcť pri vymočení kameňa

Voľnopredajné lieky (Rowatinex, Aescin) – proti opuchom močovodu, možu byť nápomocné

Zvýšiť príjem tekutín je sporné – niekedy môže veľmi pomôcť, ale nálož tekutiny môže aj vyvolať zníženie peristaltiky (vypudzovania konkrementu močovodom).

V prípade teplôt, zimníc a triašok je nutné opäť vyhľadať lekásku pomoc, pretože sa môže jednať o takzvanú obštrukčnú pyelonefritídu, o ktorej sme písali tu. Urológ potom po zhodnotení stavu zrejme indikuje zaistenie odchodu moču z obličky – buď stentom alebo nefrostómiou.

 

Autor: MUDr. Dávid Anovčin

Hľadáte urologické oddelenie vo svojom okolí?

Na Slovensku máme veľmi kvalitné urologické oddelenia a kliniky, ktoré vedia vykonávať celú škálu urolitiatických operácií. Nezabúdajte však na prevenciu vrátane prevenívnych prehliadok.

Vybrať oddelenie