Diagnostika močových kameňov zahŕňa niekoľko vyšetrení. Pri príznakoch či podozreniach sa začne odobratím anamnézy. Typická je náhla neznesiteľná bolesť na jednej strane v oblasti krížov s vyžarovaním do brucha až slabiny, prítomné môžu byť aj nevoľnosť a zvracanie. Pacienta sa zvykneme opýtať na výskyt močových kameňov v minulosti u neho alebo u niekoho v rodine. Potom sa vyšetrí vzorka moču, kde je typicky prítomná krv. Následne sa zrealizuje sonografia obličiek, kde býva obraz hydronefrózy – moč stojí v obličke. Je to príznak prekážky v močových cestách („vycestovaného kameňa“).
Pri sonografii je v určitých prípadoch možné dokonca identifikovať kamene v obličke, respektíve v prechode z obličky do močovodu či pri vyústení močovodu do močového mechúra.
Pri potvrdení po základnej diagnostike (anamnéza, moč, USG a RTG) pristupujeme ku konzervatívnej liečbe (lieky proti bolesti, lieky na podporu vymočenia kameňa – expulzívna terapia).
Ak pacient má opakujúce sa koliky, objavia sa príznaky zápalu obličky alebo sa plánuje ďalší postup a typ operačného výkonu – doplníme CT vyšetrenie brucha. CT najlepšie overí počet kameňov, ich veľkosť a lokalizáciu.
Následne prichádza do úvahy niekoľko možností. Môžeme pokračovať v symptomatickej liečbe so snahou o spontánny odchod kameňa. Alebo môžeme naplánovať operáciu (ESWL, URS, flexibilnú URS alebo PEK). Niekedy dokonca nemusíme robiť nič, pacienta stačí len sledovať – keď kameň v obličke nespôsobuje žiadne ťažkosti. Urológ v tomto prípade v ambulancii raz za čas zopakuje vyššie uvedené vyšetrenia.
Operačným výkonom sa podrobnejšie venuje článok „Operácie na odstránenie močových kameňov“
Autor: MUDr. Dávid Anovčin
Hľadáte urologické oddelenie vo svojom okolí?
Na Slovensku máme veľmi kvalitné urologické oddelenia a kliniky, ktoré vedia vykonávať celú škálu urolitiatických operácií. Nezabúdajte však na prevenciu vrátane prevenívnych prehliadok.
Vybrať oddelenie