Konzervatívna liečba močových kameňov

Urolitiáza – konkrement (kameň) v močových cestách – je ochorenie ktoré sa týka približne 5-10% dospelej populácie, no nevyhýba sa ani deťom.   U niekoho kameň nespôsobuje počas jeho prítomnosti žiadne ťažkosti, je „nemý“. Často sa ozve v podobe lumbalgií (neurčité bolesti v boku), nezriedka rovno renálnou kolikou (náhle vzniknutá nepríjemná prudká bolesť, keď kameň vypadne z obličky do močovodu).  V lepšom prípade kameň odíde spontánne, niekedy mu však treba pomôcť. 

Hlavné delenie liečby močových kameňov môžeme rozdeliť na konzervatívnu a aktívnu terapiu. V tomto článku sa budeme venovať tej pasívnej. O pasívnej alebo konzervatívnej terapii hovoríme vtedy, keď čakáme na spontánny odchod konkrementu bez/s pomoci liekov.

MET – medikamentózna expulzná terapia (lieková vypudzovacia terapia)

Konkrement počas prechodu tenkým močovodom môže spôsobovať nepríjemnú obličkovú koliku. Táto metóda konzervatívnej terapie je vhodná u pacientov s drobným kamienkom– šanca na spontánny odchod kameňa do 6 mm je až 85-95%. Lekár môže predpísať lieky  ktoré sa podieľajú na znižovaní kontrakcie hladkých svalov, a tým uľahčujú prechod moču i konkrementu cez odvodné močové cesty. Do istej miery zamedzia i bolesti spôsobenej pohybujúcim sa konkrementom. Počas MET by mal byť pacient v sledovaní svojho lekára, ktorý kontroluje odchod konkrementu a uisťuje sa , že obličky správne fungujú.

Rozpúšťanie konkrementov   (chemolýza)

Určité druhy  kameňov (napr. urátové – vzniknuté z kys. močovej) je možné rozpustiť pomocou liekov.   Princípom je proces nazývaný alkalizácia moču – zvyšovanie hodnoty pH moču tak, aby bol skôr zásaditý než kyslý. Pri hodnotách pH 7,0- 7,2 kameň zmenšuje svoju veľkosť a môže sa dokonca rozpustiť úplne. Hodnotu pH si pacient kontroluje doma použitím pH papierových indikátorov, a je pravidelne sledovaný svojim lekárom.

Verím, že som vám túto problematiku sprehladnila. Pokračovanie článku je už v príprave. 

Autor: MUDr. Paulína Jagerčíková

Hľadáte urologické oddelenie vo svojom okolí?

Na Slovensku máme veľmi kvalitné urologické oddelenia a kliniky, ktoré vedia vykonávať celú škálu urolitiatických operácií. Nezabúdajte však na prevenciu vrátane prevenívnych prehliadok.

Vybrať oddelenie