Hoci zápal obličky v dnešnej dobe nepatrí medzi raritné ochorenia tak pri kombinácii ktorú sme dali do nadpisu, ide často o život. Často vzniká pri nedostatočnom preliečení zápalu močového mechúra. Ľudovo povedané – človek prechladne „odspodu“. Baktérie sa potom “vyšplhajú“ po močovode a spôsobia zápal v jednej, niekedy dokonca v oboch obličkách. Takýto zápal sa prejavuje väčšinou bolesťami v bedrách. Typická je prítomnosť zvýšených teplôt alebo aj zimnice a triašky.
V drvivej väčšine prípadov pri liečbe postupujeme konzervatívne – zvolením vhodnej antibiotickej terapie. Čo sa ale stane v prípade, keď sa k zápalu pridá obličková kolika spôsobená zaseknutým kameňom v močovode?
Zlá kombinácia
Obličková kolika je sama o sebe veľkou bolesťou. O tom sme už písali tu. Keď sa ale močový kamienok zasekne v močovode v prítomnosti baktérií, situácia sa výrazne skomplikuje.
Kameň sa správa ako zátka. Je upchatý odtok moču z obličky. V takomto prostredí sa baktérie rýchlejšie rozmnožujú a spôsobujú zápal. Infikovaný moč neodteká, hromadí sa v zbernom systéme obličky. Baktérie sa množia ďalej, zápal sa šíri. Neskôr sa začína vstrebávať do krvného riečiska. Takýmto mechanizmom vzniká otrava krvi baktériami – sepsa. Pokiaľ pacient ostáva bez liečby, čoskoro mu ide o život.
Musíme operovať!
Pre stanovenie diagnózy sa opierame o ultrazvukový nález. Takzvané „sono“ vyšetrenie nám ukáže obraz upchatej obličky. Doplní sa mikroskopický nález v moči, posúdime príznaky pacienta. Diagnózu nám potvrdia krvné odbery, najmä prítomnosť zvýšených hodnôt zápalových parametrov. Pre definitívne stanovenie vyvolávajúcej príčiny je vhodné CT vyšetrenie, ideálne s použitím kontrastnej látky. Nie vždy je „CT-čko“ nutné, kontrastnú látku dokonca niekedy použiť nemôžeme.
Prvým krokom v liečbe takéhoto zápalu je nutnosť zabezpečenia odtoku moču z postihnutej obličky. Ak moč plný baktérií nebude môcť voľne odtekať, antibiotiká nepomôžu. Vo väčšine prípadov je nutné operačne zaviesť do postihnutej obličky drenážnu hadičku. Poznáme rôzne typy hadičiek, odborne hovoríme o stentoch. Našťastie, častokrát sa jedná o rutinný operačný zákrok. Žiadne rezanie, žiadna rana. Do upchatej obličky sa dostaneme tenkým vodičom priamo cez močovú trubicu. Počas celého zákroku používame na navigáciu RTG prístroj. Hadička ostane diskrétne uložená v tele. Prekážku – močový kameň – obíde a umožní prepojenie obličky s močovým mechúrom.
Nemenej podstatná je ďalšia liečba. Včasné nasadenie vnútrožilovej antibiotickej liečby v kombinácií so zákrokom pacientovi neraz zachráni život.
Čo ďalej s močovým kameňom?
Ak ste čítali pozorne, neunikla vám jedna vec. Hadička – stent – teraz odvádza moč. Ale močový kameň sme nechali zaseknutý v močovode! Stále je tam. Je to štandardný postup.
Pacienta schváteného bojom so zápalom obličky nebudeme trápiť dlhším operačným zákrokom. Odstránenie kameňa je síce štandardnou procedúrou, ale už sa jedná o náročnejšiu operáciu. Po zvládnutí akútnej fázy zápalu preto ešte nemáme vyhraté. U pacienta je na mieste naplánovať najvhodnejšie operačné riešenie a kameň odstrániť. O niektorých druhoch operácii sme písali tu.
Autori: Milan Chalachan, Ján Švihra, ml.
Hľadáte urologické oddelenie vo svojom okolí?
Na Slovensku máme veľmi kvalitné urologické oddelenia a kliniky, ktoré vedia vykonávať celú škálu urolitiatických operácií. Nezabúdajte však na prevenciu vrátane prevenívnych prehliadok.
Vybrať oddelenie