História liečby močových kameňov III. – litotripsia

V predošlom článku sme si povedali ako sa vyvíjala litotómia, ktorá viedla ďalej k úvahám ako odstrániť kameň z močových ciest prirodzenými otvormi alebo rozdrviť kameň v tele pacienta. To podmienilo vznik litotripsie. 

Litotripsia rozdrvenie kameňov, pochádza z  gréckych slov lithos – kameň, tribein/thryptein –drviť. 

Starovek

Prvé myšlienky o drvení kameňa v močovom mechúri nie sú úplné nové. Už starí Egypťania rozšírovali močovú trubicu pomocou rôzných nástrojov s cieľom vybrať drobné kamene. Počas byzantskej éry sa využívali chirurgické techniky, ktoré boli starostlivo strážené.  V 1626 Santorio navrhol nástroj pozostávajúci z dutej rúrky na konci ktorej boli hroty, ktoré mali slúžiť na drvenie, avšak nie je záznam, že tento prístroj použil.  1824 Percy v Paríži  zachytil správu o mníchovi, ktorý rozbil kameň vo vlastnom mechúri. Využil kovový katéter, na konci skosený, aby vytvoril sekáč ktorým drvil kameň na menšie úlomky, fragmenty.

Novovek  

Na začiatku 19. storočia uvažovali lekári v rôznych krajinách ako vymyslieť nástroj, ktorý by dokázal rozdrviť kameň v močovom mechúri a následné odstránil úlomky. Spomeniem bavorského lekára Franz von Gruithuisen, ktorý vymyslel model funkčného litotriptora, vybaveného vŕtačkou a drôtenej slučky na držanie kameňa.   Táto myšlienka sa neskôr ďalej rozvíjala hlavne vo Francúzsku pod vedením Jean CivialeLeroy d´Etiolles, ktorí  zdokonaľovali prístroje.   4. Februára 1824 Civiale predstavil prístroj, ktorým odstránil kameň z močového mechúra bez rezu.  Problémom bolo, že extrakcia kameňa  sa celý čas vykonávala bez optickej kontroly.  Až po vyvinutí  cystoskopu Maxom Nitze a zdokonalením ďalšej techniky bolo možné sledovať ako odstraňujú močový kameň.  

Tieto kroky  podmienili rozvoj minimálne invazívnych výkonov na odstránenie litiázy a rozvoj endoskopie v urológii. Litotómia pre svoje nežiadúce účinky sa začala dostávať do pozadia.  

Súčasnosť

Začali sa využívať rôzne zdroje energií na drvenie kameňov na báze elektrohydraulickej, ultrazvukovej a balistickej energie. Dochádzalo k postupnej kombinácii týchto zložiek, čím sa zvýšil efekt na drvenie a odstránenie kameňov.  Veľkým prínosom bolo objavenie laseru, ktorý sa stal neodlučiteľnou súčasťou pri tripsii-drvení litiázy. Ale o ňom niekedy inokedy.

Autor: MUDr. Ondrej Kriško

 

Použitá literatúra:

Eknoyan, G. History of urolithiasis. Clinic Rev Bone Miner Metab 2, 177–185 (2004). https://doi.org/10.1385/BMM:2:3:177

https://bjui-journals.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1046/j.1464-410X.2002.02769.x

https://bjui-journals.onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1111/j.1464-410X.2008.07639.x

Hľadáte urologické oddelenie vo svojom okolí?

Na Slovensku máme veľmi kvalitné urologické oddelenia a kliniky, ktoré vedia vykonávať celú škálu urolitiatických operácií. Nezabúdajte však na prevenciu vrátane prevenívnych prehliadok.

Vybrať oddelenie