Čo pomáha na močové kamene?

Dnes sa pozrieme na 2 bežné tvrdenia ohľadom močových kameňov, ktoré sú v rámci verejnosti prijaté ako fakt, ale nie sú tak úplne pravda. 

  • Prvé tvrdenie sa týka  nadmerného príjmu tekutín a jeho pozitívneho vplyvu na vyplavenie močových kameňov.  Táto skutočnosť však nie je taká jednoznačná, nakoľko prítomnosť kameňa v močovode často spôsobí obštrukciu obličky a preto nadmerný príjem tekutín spôsobí väčšie bolesti a často nauzeu a zvracanie.

Nadmerná hydratácia nemá vedecký podklad v zmysle podpory vyplavenia kameňov z močovodu. Správna odpoveď na tento problém je primeraný príjem tekutín.

  • V mojej praxi sa často stretávam s pacientami s nadmerným príjmom vitamínu C. Existuje mýtus ze megadávky vitamínu C podporujú imunitu , zabanuju niektorým typom rakoviny a celkovo dodávajú aký si super boost najmä v obdobi chrípky.

Mužské telo potrebuje cca 90 mg vitamínu C denne a u žien je to 75 mg. Švédska studia ukázala , ze nadmerný príjem vitamínu C, spôsobuje zvýšené vylučovanie oxalátu do moču a následne zvýšenú tvorbu močových kameňov. Nemalo pacientov v mojej praxi , priznali ze sa sa dlhšie “dopovali “ megadávkami vitamínu C. Žiaľ niektori z nich skončili s oblickovym záchvatom na pohotovosti.

Prosím vnímajte tieto informácie že sú súčasťou bežnej klinickej praxe a po prečítaní tohto článku sa im môžete vyhnúť. Ak máte potrebu konzultovať liečbu močových kameňov, prosím navštívte moju ambulanciu ktorej adresa sa nachádza na konci tohto článku. Ako jedna z prvých ambulancií na Slovensku ponúkame aj miniinvazívnu technológiu na liečbu nezhubne zväčšenej prostaty – REZUM. 

Zuzany Chalupovej 9
851 07 Bratislava
+421 902 22 00 99

https://www.uroklinika.sk

 

Autor: MUDr. Malek Chanawani, FEBU

Hľadáte urologické oddelenie vo svojom okolí?

Na Slovensku máme veľmi kvalitné urologické oddelenia a kliniky, ktoré vedia vykonávať celú škálu urolitiatických operácií. Nezabúdajte však na prevenciu vrátane prevenívnych prehliadok.

Vybrať oddelenie