Kamene v močovom mechúre. I. diel

Cystolitiáza

Konkrementy močových ciest patria medzi najstaršie a najbežnejšie ochorenie človeka.

Z histórie je známe, že prvý konkrement v močovom mechúre bol nájdený v múmii chlapca z Egypta. Odstraňovanie kameňov z močového mechúra je dokonca súčasťou Hippokratovej prísahy a bolo doporučené tento zákrok nechať vykonávať len odborníkom. Operácia sa vykonávala z rezu v oblasti perinea, čo je úsek medzi análnym otvorom a odstupom mieška u muža alebo spojením pyskov ohanbia ženy. ITieto operácie boli vo vtedajšej dobe ojedinelé. Najčastejším výkonom v staroveku /i stredoveku/ bola cystolitotómia, ktorá má aj dnes svoje zastúpenie v chirurgickej liečbe v indikovaných prípadoch.

 

/Ako hovorí úryvok z Hippokratovej prísahy : „Sám neuskutočním rez u nijakého chorého, ktorého trápia kamene, ale odovzdám ho do rúk mužom skúseným v tomto odbore“/

Ako vzniká močový konkrement?

Príčinou tvorby močového kameňa v močovom mechúre spočíva vo zvýšenej koncentrácii moču a látok, ktoré sa v ňom nachádzajú, dochádza ku kryštalizácii soli, postupnému vytvoreniu drobných kryštálov, ktoré sa na seba nabaľujú, spájajú a tým vytvárajú konkrementy, ktoré majú rôzne zloženie, tvar či počet. K patogenéze, čiže k procesu a vývoju vzniku cystolitiázy, prispieva v značnej miere neúplne vyprázdnenie močového mechúra, čo vedie k zvýšenému tlaku a stagnácii reziduálneho moču, ktorý ostáva v močovom mechúre aj po vymočení. Zároveň dochádza aj k pomnoženiu baktérií a rôznym infekciám. Najčastejšími príčinami vzniku konkrementov močového mechúra sú:

  • zväčšená prostata, ktorá môže tlačiť na močovú trubicu a spôsobovať slabší prúd moču, narušenie toku, a časom tak ponechať moč v močovom mechúre.
  • Neurogenný mechúr, ktorý vzniká pri poškodení nervov medzi močovým mechúrom a nervovým systémom. (napr. pri poranení miechy sa močový mechúr nemusí úplne vyprázdňovať, čo prispieva k vzniku kameňa)
  • Striktúra, zúženie močovej trubice a tým sťažený odtok moču.
  • Chronické zápaly močových ciest
  • radioterapia,
  • prítomnosť divertikla /vydutiny/ v stene močového mechúra. Zväčšené divertikle môžu udržiavať moč a zabraňovať úplnému vyprázdneniu močového mechúra. Medicínske pomôcky, močový katéter, urostenty, môžu spôsobiť enkrustáty. Jedná sa o dlhodobo zavedené telesá ako trvalé stenty, permanetný katéter a pod. môžu podporiť kryštalizáciu a obrastať kameňmi.
  • obličkové kamene, ktoré môžu migrovať z miesta vzniku obličky a pohybovať sa do močovodu, no ak sú príliš veľké na to, aby prešli von z tela, zostanú v močovom mechúre a môžu spôsobiť obštrukciu. Avšak drvivá väčšina kameňov, ktoré prejdú močovodom, určite prejde aj uretrou.
  • Metabolické poruchy
  • imobilizácia pacienta,
  • dlhodobý odpočinok na lôžku

 

Aj tzv. cystokéla, ktorá u žien  vzniká v dôsledku slabého a spadnutého močového mechúra do vagíny, môže ovplyvniť tok moču z močového mechúra.

 

Príznaky prítomnosti kameňov v močom mechúre, ich diagnostiku, liečbu a príznáky ich prítomnosti nájdete v druhej časti môjho článku.

 

Autor: MUDr. Ondrej Kriško

Zdroje:

ZVARA, Vladimír. HORÁK, Michal a kol. Urologické operace. Martin:Osveta,2010 288s., ISBN 978-80-8063-338-7

walz-el.de

uroweb.org

emedicine.medscape.com

ncbi.nlm.nih.gov

Hľadáte urologické oddelenie vo svojom okolí?

Na Slovensku máme veľmi kvalitné urologické oddelenia a kliniky, ktoré vedia vykonávať celú škálu urolitiatických operácií. Nezabúdajte však na prevenciu vrátane prevenívnych prehliadok.

Vybrať oddelenie