Na Slovensku poskytujeme kvalitnú operačnú liečbu močových kameňov vo viacerých špecializovaných centrách. Odstránením močového kameňa by ale liečebný proces nemal končiť. Vedeli ste, že riziko vzniku nového močového kameňa do piatich rokov je až 50 %? Ako súvisí s močovými kameňmi pH moču a prekyslenie organizmu? A ako je to s pitím piva – pomáha proti močovým kameňom? Zhovárali sme sa s odborníkom, lekárom Jánom Švihrom.
MUDr. Ján Švihra ml., Ph.D. je urológ. Okrem všeobecnej urológii sa venuje operatíve močových kameňov a je odborným garantom projektu www.bezkamenov.sk, ktorý robí osvetu v oblasti ochorenia močovými kameňmi. Vo svojej práci sa ako jediný na Slovensku venuje aj výskumu kvality života týchto pacientov a tiež výživovému a diétnemu poradenstvu. Položili sme mu niekoľko otázok.
Pán doktor, ako ste sa dostali ku problematike kvality života pacientov?
Vo svetovej urológii je teraz sledovanie kvality života pacientov veľkým hitom. Osobne to považujem za veľmi dôležité. Človek nie je robot, každý pacient je individualita. Preto som rád, že konečne skúmame aj to, ako ovplyvní naša liečba subjektívne pocity pacienta. Viedol som výskum, ktorý sme publikovali v prestížnom vedeckom časopise Urolithiasis. (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33164114/) Zistili sme zaujímavé výstupy. Porovnávali sme dve skupiny pacientov s rovnako veľkými močovými kameňmi. Prvú skupinu sme operovali pomocou metódy URS (flexibilná ureterorenoskopia), druhá skupina podstúpila ESWL (litotripsia rázovými vlnami). Ukázalo sa, že pacienti sa subjektívne cítili lepšie po zákroku URS. Tým netvrdím, že zákrok ESWL je zlý. Práve naopak, otvárajú sa nám nové otázky, ktoré musíme preskúmať. Výsledkom by mal byť spokojný pacient.
V úvode článku sme už naznačili otázku liečby močových kameňov bez nutnosti operácie. Je to mýtus alebo existujú aj takéto liečebné postupy?
Jednoduchá odpoveď – áno. Samozrejme sa ale jedná o vybraných pacientov. Keď má pacient takzvaný odliatkový konkrement (kameň vyplňuje veľkú časť obličky podobne ako sádra), operačná liečba je metódou voľby. Niektoré typy močových kameňov ale dokážeme rozpúšťať aj liekmi.
Zaujímavejšie to však začína byť pri téme pH. Na internete koluje veľa článkov o prekyslení organizmu a podobne. Za normálnych okolností si krv (a organizmus) udržiava stálu hladinu pH. Zloženie potravy na to nemá vplyv. Iné je to ale pri moči. Potravu trávime v črevách, kde sa živiny vstrebávajú do krvi. Krv je filtrovaná v obličkách. Naše obličky potom v rámci vylučovania odpadov z tela vyplavujú rôzne ióny. Tie menia kyslosť moču. Rôzne močové kamene rastú inak v kyslom či zásaditom moči. Tak isto platí, že keď pacient zje priveľa jednotiek vybranej kameňotvornej zložky, zvyšuje si riziko močových kameňov! Je dôležité, aby pacienti o tomto mali dostatok informácií. Malé kryštáliky v moči sa na seba začnú nabaľovať a vzniká kamienok. Ak sa týmto potravinám vyhneme, predídeme problému v budúcnosti. Na druhej strane, existujú aj potraviny, ktoré bránia rastu močových kameňov. Aby som nebol veľký tajnostkár, prezradím napríklad pomarančový džús.
Vplyv stravy na vznik aj predchádzanie močových kameňov je obrovský. Na Slovensku sa tomu do hĺbky venuje málokto. Začal som robiť osvetu, o týchto témach som prednášal napríklad minulý rok na 29. konferencii SSPEV (Slovenská spoločnosť parenterálnej a enterálnej výživy). Niektorí kolegovia ma za tieto liečebné techniky prezývajú bylinkár (smiech). Rád by som ale zdôraznil, že sa jedná o svetovými autoritami uznané postupy podložené vedeckými štúdiami.
Ako vás môže pacient požiadať o takéto poradenstvo?
Kontakt a ďalšie informácie o mne pacienti nájdu na stránkach www.jansvihra.sk. Považujem za dôležité, aby pacient vedel, kto ho lieči. Buduje to vzájomnú dôveru. Poradenstvo potom poskytujem cez stránky našej online poradne www.urolit.sk.
Na záver mi ešte nedá neopýtať sa na pitie piva. Tvrdenia, ako pivo pomáha rozpúšťať močové kamene, sú všeobecne známe. Je to fakt alebo mýtus?
Teraz vás nepoteším, je to mýtus. Pivo je močopudné a človek väčšinou neostane len pri jednom malom pohári. Preto je logické, že nálož tekutín odplaví z obličiek drobné kryštáliky, z ktorých by vznikli močové kamene. Určite ale nedôjde k nejakému rozpúšťaniu. Skôr naopak – niektoré typy kameňov po pive dokonca rastú! Aby som ale rozhovor neskončil pesimisticky a nemusel chodiť po kanáloch, sľubné výsledky ukazuje v štúdiách červené víno. Ale keďže je alkohol metla ľudstva, opäť všetkým odporučím radšej pomarančový džús. Alebo najlepšie – pohár čistej vody 🙂
Ďakujem za rozhovor.
Redakcia bezkamenov.sk
(PR článok)
Všetky fotografie boli odpublikované s dovolením MUDr. Jána Švihru ml. , Ph.D.
Hľadáte urologické oddelenie vo svojom okolí?
Na Slovensku máme veľmi kvalitné urologické oddelenia a kliniky, ktoré vedia vykonávať celú škálu urolitiatických operácií. Nezabúdajte však na prevenciu vrátane prevenívnych prehliadok.
Vybrať oddelenie