Vážení čitatelia bezkamenov.sk! Dovoľte nám napísať pár riadkov. V mene administrátora tejto stránky – nelekára, ale veľkého fanúšika rozvoja možností liečby močových kameňov a v mene odborného garanta tejto stránky.
Nebudeme sa vracať k informáciám o koronavíruse, ktorých je na internete viac ako dosť – či už relevantných, alebo tých, ktorým by sme veriť nemali. Ale zhodujeme sa všetci, že situácia je vážna a vyžaduje riešenia. Skôr sa chceme v krátkosti zamerať na vplyv momentálne rozšírenej nákazy na urologické oddelenia na Slovensku a ich aktivity v oblasti liečby močových kameňov.
Močové kamene
Močové kamene, ako sa môžete dočítať z mnohých článkov na tomto webe, sú v populácii mimoriadne rozšírené a ich incidencia (novovzniknuté prípady) stále rastie. Ich prvotné príznaky sa pohybujú na širokej škále od úplne bezpríznakových stavov až po silnú bolesť a krv v moči. Za bežnej situácie vedia urologické oddelenia na Slovensku tieto stavy vyriešiť, jednak odstrániť symptómy (napr. bolesť) takzvanou symptomatickou liečbou, alebo vyriešiť príčinu ochorenia (môže byť rôzna) – tzv. kauzálnou liečbou. Táto druhá liečba býva v prevahe operačná.
Operácie močových kameňov sa aj na Slovensku v posledných rokoch, hlavne vďaka šikovným lekárom ale aj dovezeným technológiám, posunuli na svetovú úroveň.
Urologické oddelenie a koronavírus
Aktuálna situácia však tento rozmach prerušila. Drvivá väčšina urologických oddelení na Slovensku je momentálne orientovaná na životzachraňujúce a uroonkologické operácie. Veľa priestorových kapacít jednotlivých oddelení je alokovaných ako záložné lôžka pre prípadných pacientov s vírusom. Podobný osud majú rozpočty nemocníc a samozrejme konkrétne urologických oddelení.
Z týchto dôvodov, ktoré popisujeme, boli naplánované urolitiatické operácie väčšinou preložené na obdobie, ktoré si nebude vyžadovať výnimočné opatrenia. Ak ste takúto informáciu ešte nedostali, určite si vás čoskoro nájde – alebno práve našla. Neznamená to, že akútne – hlavne bolestivé – prípady nebudú ošetrené. Práve naopak, operačná liečba u akútnych pacientov pokračuje naďalej. Preto sa, v prípade ťažkostí, nebojte obrátiť na vášho urológa, spádové urologické oddelenie prípadne v krajnom prípade priamo na nás cez tieto webstránky. Prosíme, majte ale na pamäti, že lekári sú v tomto čase vyťažení rovnako ako počas bežného obdobia.
Veríme, že situácii rozumiete a opatrenia sú pre vás pochopiteľné. Na záver nám neostáva napísať nič iné len – umývajte si ruky, používajte rúška, zbytočne nevychádzajte do spoločnosti viacerých ľudí. A nebojte sa riešiť prípadné bolesti a ťažkosti, či už spojené s močovými kameňmi alebo iné, s kompetentnými odborníkmi.
Za celý tím bezkamenov.sk,
Martin Juráš, PhD. a MUDr. Ján Švihra ml.
Hľadáte urologické oddelenie vo svojom okolí?
Na Slovensku máme veľmi kvalitné urologické oddelenia a kliniky, ktoré vedia vykonávať celú škálu urolitiatických operácií. Nezabúdajte však na prevenciu vrátane prevenívnych prehliadok.
Vybrať oddelenie
Oľga Vaňková napísal:
Dobrý deň, chcem sa spýtať či v súčasnej situácii je dovolené operovať aj obličkové kamene. V roku 2012 mi bol odstráneny oblickový kameň. Kameň sa mi teraz znova vytvoril a mám bolesti nakoľko mi upcháva odtok moču z obličky. V nemocnici v Žiline mi urológ stanovil liečbu zavedením STENTU, ktorí mimochodom pri prvej operácii môj organizmus netoleroval. Podľa sono a CT vyšetrenia mi hrozí zivotohrozujúci stav ale odstránenie kameňa vraj v súčasnej situácii nie je možný. Prosím poraďte mi čo mám robiť a na koho sa obrátiť pri riešení môjho zdravotného problému. Ďakujem