Vítam Vás na začiatku tretieho dielu o urologických stentoch. V treťom diele trilógie o stentoch, si v prvom rade treba uvedomiť, že stent v močových cestách je cudzí materiál. Môže zvyšovať výskyt infekcie močových ciest. Ak pociťujete pálenie pri močení, mate zvýšenú teploty, bolesti je vhodné navštíviť lekára. S veľkou pravdepodobnosťou sa jedná o infekciu močových ciest. Aká je prevencia ? Snažiť sa prijímať dostatok tekutín, neprechladnúť, nevyvíjať výraznú fyzickú aktivitu.
Môže stent vypadnúť?
Stent v močových cestách štandardne nevypadáva. Zabezpečujú ho oba stočené konce. Ak sa však Váš stent uvoľní, môže sa u Vás objaviť únik moču. To je zapríčinené, tým že dolná časť stentu, sa môže nachádzať v močovej trubici. Vyžaduje inkotinentnú pomôcku. Nie je to život ohrozujúca situácia, ale mali by ste sa obrátiť na svojho lekára alebo ísť na pohotovosť na vyhodnotenie. Podľa pozície stentu, bude na zvážení odstránenie alebo úprava. Ak máte k stentu pripevnenú šnúrku, neťahajte za ňu, pretože to môže viesť ku zmene polohy stentu.
Po zákroku – zavedenie stentu, je určitá krv v moči normálna. Farby moču sa môžu pohybovať od svetloružovej po červenú, môže mať dokonca hnedastý odtieň. Niektoré lieky na pomoc s pálením pri močení , bolesťami môžu meniť farbu moču na oranžovú alebo modrú farbu.
Kedy by ste mali navštíviť svojho lekára?
- Ak máte zvýšenú teplotu 37,8 st. C alebo zimnice, triašky, chlad
- Ak liek proti bolesti neznižuje vašu bolesť
- Nemáte chuť do jedla a neprijímate tekutiny
- Nadmerná krv v moči (ak vyzerá ako´´ kečup´´, červená, pevná, hustá)
- Prítomnosť krvných zrazenín, sťažené močenie, vyprázdňovanie močového mechúra
Dôležite je si zapísať, kedy a ako dlho mám zavedený stent. Môže sa stať, že zabudnete na jeho extrakciu, odstránenie. Ku každému zavedenému stentu existuje, tzv. karta stentu. Na tejto karte sa nachádzajú podľa typu výrobcu základne údaje, meno a priezvisko, pracovisko, kde bol zavedený, kedy bol zavedený a kedy ma byť extrahovaný.
Na záver Vám predstavujem video vytvorené Európskou asociáciou pre urológiu , na základe ktorého si ľahko predstavíte, ako sa stent zavádza a ako odstraňuje. Ide o zákroky, ktoré po rozhodnutí lekára urýchlia vaše uzdravenie a celkový zdravotný stav.
Autor: MUDr. Ondrej Kriško
Hľadáte urologické oddelenie vo svojom okolí?
Na Slovensku máme veľmi kvalitné urologické oddelenia a kliniky, ktoré vedia vykonávať celú škálu urolitiatických operácií. Nezabúdajte však na prevenciu vrátane prevenívnych prehliadok.
Vybrať oddelenie
Erika napísal:
Dobrý deň,môjmu synovi zaviedli stent,má kameň v mocovode a jeden v ladvinach,po prepustení s nemocnici dostal covid.Po covide nastúpil do práce a jeho zdravotný stav sa zhoršil, všetko ho páli, stipe celý čas moci krv,muti ho na časté močenie aj stolicu a má bolestí.Bol u urológa dostal Zinat a algifen , po týždeň a pomaly sa už neviem pohybovať má naďalej bolesti,poraďte prosím, ďakujem
Veronika Horvátová napísal:
Mám bolesti po zákroku stetu čo stým má robiť
jana napísal:
dna 4.5. my zaviedli stent od oblicky do moc.mechura ,mam bolesti som len na liekov co robit prestane to ?Sten je vraj zavedeny dobre ale mna uz boli cely bok
Kristina Goralova napísal:
Ja už mám tento Stent už rok a pol mala som ho ísť vibrat v júli ale nemohla som ísť lebo som kojila Sina a velmo to boli pichá páli a mocim krv som stále v horúčkach boli ma s toho aj celi chrbát a rameno co mam robiť pomôžte mi prosím