Ako zistím, že mám močové kamene?
Kamene ako také sa môžu vyskytnúť takmer kdekoľvek v ľudskom tele. Poznáme kamene, ktoré sa môžu nachádzať v žlčníku, v slinných žľazách človeka, či dokonca na mandliach, ale i iných rôznych lokalitách tela.
Medzi orgány s najčastejším výskytom kameňov jednoznačne patria močové cesty. Vznikajú nezávisle od kamienkov v iných častiach tela. Kamene nachádzajúce sa v močových cestách odborne nazývame aj pojmom Urolitiáza. Na našej urologickej ambulancií sa stretávame s Urolitiázou v každej vekovej kategórií. Jej výskyt je síce zriedkavý, no nie je úplne raritný ani v detskom či dokonca predškolskom veku.
Delenie Urolitiázy
Urolitiázu, jej diagnostiku a samotnú liečbu môžeme rozdeliť podľa toho, v ktorom úseku močových ciest sa kamene vyskytli. Lokalizáciu kameňov u nás určujeme predovšetkým zobrazovacími metódami a je dôležité podotknúť, že rôznu lokalizáciu kameňov je nutné riešiť aj rôznymi modalitami liečby.
Ako teda zistíme, že v sebe “pestujeme“ močové kamene? Močové kamene sa prejavujú veľmi pestrou paletou príznakov. Dalo by sa povedať: „iný kraj, iný mrav – iný orgán, iný prejav“. Od miesta výskytu kameňa priamo závisí aj samotný prejav príznakov. Na našej ambulancií sa bežne stretávame s kameňmi, ktoré sú prítomné v obličke, kde rastú roky a pritom nemusia spôsobovať žiadnu bolesť.
Niektoré druhy kameňov však môžu byť ideálnou živnou pôdou pre baktérie, ktoré sa na nich môžu držať a vytvárať zápaly. Kamene ktoré sa vyplavia z obličky a dostanú sa do močovodu sa stávajú symptomatickými a vo väčšine prípadov spôsobujú typickú bolesť – obličkovú koliku.
Kamene v močom mechúre
Kamene prítomné v močovom mechúre sa takisto môžu vytvárať mesiace a o svojej prítomnosti nám dlhú dobu nemusia dať nijako vedieť. Ak sa však prejavia, najčastejšie sa stretávame s príznakmi ako sú pocity pálenia a štípania pri močení, či pocity nedokonalého vyprázdnenia obsahu močového mechúra, vo výnimočných prípadoch až absolútnej neschopnosti vyprázdniť obsah močového mechúra.
Prítomnosť kameňov v močových cestách rozhodne nemožno podceňovať. Síce sa nemusia dlho prejavovať, no môžu spôsobiť výrazné bolesti, ťažké zápaly či do značnej miery zhoršiť kvalitu života. Preto ak máte podozrenie, že máte kamene v močových cestách, je vhodné navštíviť svojho praktického lekára, ktorý vás po zvážení príznakov môže odoslať na špecializované vyšetrenie k Urológovi.
Autor: MUDr. Milan Chalachan
Hľadáte urologické oddelenie vo svojom okolí?
Na Slovensku máme veľmi kvalitné urologické oddelenia a kliniky, ktoré vedia vykonávať celú škálu urolitiatických operácií. Nezabúdajte však na prevenciu vrátane prevenívnych prehliadok.
Vybrať oddelenie